«

»

lis 16

Trochę teoriiTheory

Druk solwentowy, wydruki solwentowe – sposób druku w ploterze atramentowym, w którym typowe tusze na bazie wodnej zastąpiono pigmentowymi tuszami solwentowymi (na bazie rozpuszczalników organicznych). Druk solwentowy można stosować wobec wszystkich podłoży z zawartością PCV, a w szczególności stosuje się go wobec podłoży nieprzyczepnych dla tuszy wodnych.

Praktyczne zastosowania druku solwentowego to wszelkie wydruki wielkoformatowe oraz odporne na czynniki zewnętrzne w dłuższym czasie (do kilku lat). Atramenty solwentowe są odporne na wiele czynników łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym i na ogół nie wymagają laminowania. Ich wadą jest mniejsza precyzja niż dla atramentów wodnych, co jednak przy druku wielkoformatowym nie stanowi przeszkody (dla druków średnioformatowych oglądanych z bliskiej odległości stosuje się zamiast pigmentowych atramentów solwentowych wodne atramenty pigmentowe).

Źródło: Wikipedia

Ploter solwentowy drukuje grafiki rozpuszczalnikową farbą solventową, opartą na nasyconym alkoholu (cykloheksanol), trwale łączącą się z podłożem, agresywnie wnikając w jego strukturę. Zazwyczaj spotykany w konfiguracjach kolorystycznych CMYK (Cyjan, Magenta, Yellow, BlacK), CMYKCM (dodatkowy cyjan i magenta) oraz CMYK LcLM (Lc – Light Cyjan, Lm – Light Magenta). Rozdzielczości druku to zazwyczaj 720×720 dpi lub 1440×1440 dpi. Coraz częściej spotykanym ploterem jest ploter drukująco-tnący, który oprócz drukowania wycina naniesiony obraz. Dodatkowo firma Roland wypuściła na rynek ploter drukująco-tnący UV, który charakteryzuje się tym, że zabezpiecza druk. Ploter UV jest dostępny w konfiguracji kolorów CMYK + biały + werniks (ta substancja zabezpiecza wydruk).

Wydruki charakteryzują się bardzo dużą odpornością na: promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne, ścieranie, zróżnicowane warunki atmosferyczne, ekstremalne różnice temperatur. Począwszy od zastosowania wydruków na tablice reklamowe, samochody, banery, billboardy, kasetony, cityboardy, citylighty, flagi aż do wykorzystania wydruków pełnokolorowych na plandekach ciężarówek.

Źródło: Wikipedia

Dodaj komentarz